Sen

Sen jest dla człowieka bardzo ważny pod względem fizjologicznym. Niektórzy patrzą na sen jednak również z innej perspektywy – perspektywy psychologii. Psychologia snu stała się w ostatnim czasie bardzo popularną dyscypliną i poczęło się nią zajmować coraz więcej osób. Sen jest tajemnicą, którą oni chcą odkryć, ale czy im się uda? Każdy miewa jakieś sny, jedne bardziej inne mniej przyjemne. Dobrze było by wiedzieć co tak naprawdę się za nimi kryje.

Sen od dawien dawna pasjonował ludzi. Już w Antyku ludzie poczęli zastanawiać się nad znaczeniem snów. Ludzie śnili, a mędrcy poczęli tłumaczyć im, co dany sen oznacza i  tak powstał sennik. Zapiski starożytnych mniej lub w bardziej zmienionej formie możemy czytywać dzisiaj np. w senniku egipskim. Znaczenie snów jest ważne dla człowieka dlatego, że kiedyś ktoś powiedział, iż w snach zawarte są wskazówki dotyczące przyszłości. Czy to prawda?

To czy to prawda czy nie, nie można w 100% określić. Są i zwolennicy i przeciwnicy tej teorii. Nas snem od dawien dawna toczą się badania w różnej formie. Freud poprzez sen chciał dotrzeć do podświadomości człowieka i w ten sposób udowodnić, że w śnie widzi on swoją przyszłość. Jednak ani Freudowi ani jego następcom po dzień dzisiejszy się to nie udało.

Dzięki snom powstała nowa dyscyplina zwana psychologią snu. Psychologia snu staje się coraz bardziej popularna nie tylko w środowisku naukowym, ale także w zwykłym środowisku. Ludzie chętnie czytają o snach i o postępach w odkrywaniu ich tajemnicy. Czy kiedykolwiek dowiemy się, co urywa się pod zamkniętymi powiekami człowieka i co dzieje się wtedy w głowie? Czy kiedykolwiek ktoś potwierdzi, iż w snach jest określana nasza przyszłość?